utorok, 10 október 2017 12:00

Digitálna transformácia

notebook

Používate internetbanking? Samozrejme, kto by dnes chodil do kamennej pobočky kvôli prevodnému príkazu, však? Podobne s vaším mobilným operátorom vybavujete všetky zmeny cez aplikáciu v mobile či tablete, prípadne prostredníctvom call centra a len v nevyhnutnom prípade, neraz škrípajúc zubami, navštívite pobočku, aby ste si vydebatovali váš problém osobne s pracovníkom za prepážkou. Lenže čo urobí on?


Ťuká do klávesnice počítača a hľadá v systémoch riešenie, ktoré by vás uspokojilo. Banka aj operátor sa nám začínajú javiť ako informačné systémy, s ktorými komunikujeme prostredníctvom elektronických rozhraní a v zásade nás nezaujíma, čo sa deje na pozadí. Obvykle tam nesedí malý trpaslíček s pečiatkou, ale rozsiahly informačný systém, ktorý sa každý deň učí zvládať ďalšie situácie tak, aby primerane uspokojil klientov, zamestnancov, partnerov aj dodávateľov.

Manažment pritom prostredníctvom komplexného reportingu kontroluje, či je systém nastavený tak, aby dosahoval očakávané ciele. Ak tomu tak nie je, prijímajú sa opatrenia, ktoré sa implementujú práve do informačného systému.

„Digitálnou transformáciou nazývame komplexnú, veľkorysú prestavbu akejkoľvek organizácie tak, aby prácu v nej v optimálnej miere vykonávali informačné systémy a softvérové nástroje tvoriace spolu jednotné, plne integrované prostredie“
ruka mobil

Organizácia následne komunikuje s okolím najmä elektronicky. Ľudia sú zapojení iba do tých procesov, kde je ich účasť nevyhnutná, ako sú napríklad výskum a vývoj, strategické rozhodovanie, či riešenie neštandardných situácií, ktorých výskyt sa postupne snažíme minimalizovať. Všetko ostatné sa deje automaticky. Firemný informačný systém komunikuje aj s okolím. Nemusí to byť len prostredníctvom webu, či call centra, pretože na druhej strane tiež môže byť stroj. Prečo by si informačné systémy dodávateľa a odberateľa nemohli bez účasti človeka odosielať objednávky a faktúry? Stačí nastaviť pravidlá a komunikácia medzi dvoma digitálne transformovanými firmami pobeží určeným spôsobom, kým ho niekto nezmení.

Aké sú hlavné výhody digitálnej transformácie?

V prvom rade je to urýchlenie všetkých procesov. Vysoká miera automatizácie dramaticky šetrí čas a zvyšuje pracovný výkon organizácie. Skrátenie zavádzania nových služieb ocenia najmä firmy, ktorých konkurencieschopnosť sa opiera o časté zmeny v obchodnom portfóliu. Zmena funkcionality, alebo parametrov služby nevyžaduje školenie personálu, len prepis dát v tabuľkách.

Flexibilita smerom ku klientom sa prejavuje v bleskovej odozve na ich požiadavky. Medzi časom, v ktorom vám cestovná kancelárie doručí zvýhodnenú ponuku zájazdu, vašou odpoveďou a napokon potvrdením účasti s uvedeným číslom cestovného poistenia prejde iba niekoľko minút.

Rozhodovanie na základe dát je umožnené schopnosťou systému jednoducho odpovedať na biznis otázky. Namiesto chŕlenia množstva nezrozumiteľných dát ich inteligentný systém prečíta a spracuje do jasnej správy, ktorú zrozumiteľnou formou odovzdá manažérom. Môže to byť graf, obrázok, jednoduchá tabuľka, prípadne slovné vyhodnotenie s návrhmi opatrení.


Odpovedzme si na záver na otázku: Je digitálna transformácia vhodná pre každého?

„Áno, je. Digitálna transformácia nerobí z ľudí robotov, ale oslobodzuje nás od rutinnej, netvorivej práce a otvára nám nové možnosti uplatnenia jedinečných schopností človeka

 

***

Autor: Dušan Maťovčík

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dušan Maťovčík